Delirium

29. ledna 2016 v 14:10 | Evr |  Recenze

Název:
Delirium
Autor:Lauren Oliver
Série:Delirium
Díl:1.
Počet stran:352
Nakladatelství:CooBoo
Rok vydání:2012
Vazba:pevná s přebalemCo tato kniha splnila:
Další přečtená kniha z Knižní výzvy.

Děj:
Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

Hodnocení obálky:
3/5

O autorce:
Lauren Oliver (*1982) je americká spisovatelka. Vystudovala filozofii a anglickou literaturu na Chicagské univerzitě a po škole chvíli pracoala jako asistentka redaktora v jednom nakladatelství v New Yorku. Pochází ze spisovatelské rodiny, od mala se pokoušela psát a dnes se věnuje psaní na plný úvazek. Žije v Brooklynu se svou rodinou, ráda vaří, pije příliš mnoho kávy a jí nezdravé množství kečupu, a to i na takových věcech, jako jsou toasty ebo rajčata. Má neskutečně dlouhý seznam míst, kam by se chtěla podívat, ráda chodí do divadla, jednoho dne by chtěla mít vlastní restauraci a tejně jako na střední škole miluje klábosení s kamarádkami a flirtování s pěknými kluky. (text z knihy Delirium)

Další její knihy:
Chvíle před koncem
Pandemonium
Rekviem
Panika
Zmizelé dívky

Trailer:


Recenze (obsahuje SPOILERY):
Lena se už těší, až bude mít po proceduře. Devadeát pět dní. Za tu dobu se toho stane mnoho. Začněme proto úplně od začátku. Leně bylo teprve šest let, když její matka zemřela. Spáchala sebevraždu. Měla jít už po čtvrté na proceduru. Nikdy se lékařům (nebo jak je mám nazvat) nepodařilo její matku vyléčit. Lena nyí žije s tetou a strýcem. Její starší sestra má procedura už za sebou.
 
"Víš, kdy začneš doopravdy ztrácet lidi okolo? Když se přestaneš trápit." 

Lena na začátku knihy jde test, kde se jí vědci ptají na různé věci, např.: její oblíbená barva, kniha.. Aby ji mohli přidělit několik chpalců, ze kterých si pak má vybrat budoucího manžela.
Toho dne prvně spatří Alexe. Má krásný úsměv, vlasy a i vy si ho po pár okamžicích oblíbíte. A následně ho budete nenávidět a poté milovat. Portland, město, ve kterém Lena žije, má spoustu pravidel. Nevyléčení lidé nesmí z domu vycházet po deváté večerní hodině.Vyléčení i nevyléčení nesmí překročit hranice (za kterými je Divočina), které jsou ohraničeny plotem (pod proudem), nebo poslouchat zakázanou hudbu. A dalších více pravidel, na které si už nevzpomínám.

"Nemůžeš být opravdu šťastná, pokud nejsi taky někdy nešťastná." 

Asi druhý den, po testech, si Lena se svou nejlepší kamarádkou Hanou jdou zaběhat. A následně dorazí na místo, kde znovu Lena potká Alexe. Vidí na něm jizvu po proceduře. Je vyléčený. Nenápadně, aby je neslyšela Hana, si Alex s ní domluví schůzku, na které se stejně nesejdou.
Hana poslouchá zakázanou hudbu a jednoho večera jde na koncert, na který příjde i Lena. Poprvé co porušila zákaz vycházení. Lena se tam setká nečekaně s Alexe. A tak si domluví další chůzku, ale tato byla ta nejdůležitější!


"Volnost ve smíření;
Klid v uzavření;
Štěstí v odepření."

V určenou dobu a místě se sejdou. Lena mu vypráví příběh o její matce, to jak zemřela , jak moc milovala jí a její sestru. Alex se jí ale s něčím svěří. Je Nežádoucí, což znamená, že je z Divočiny. Vláda všem vtlouká do hlavy, že Nežádoucí jsou nebezpeční. Lena si to myslí také. Alex není po proceduře, jen si udělal úplně stejnou jizvu, aby to tak vypadalo.
Alex chce Lenu. Líbí se mu.

"Buď živý odejdu, nebo tu zevřu." 


Abych to zkrália:
Lena s Alexem se jdou podívat do Divočiny, poté se ale vrátí.
Její matka žije (jakože opravdu žije, celou dobu byla zavřená v Kryptech), pravděpodobně v Divočině.
Lena chce zvonu utéct do Divočiny, když se dozí o matce, že žije.
Lena se s Alexem tedy dohodnou na útěku.
Útěk jim přeruší policie.
Teta Leny jí chce posat dřív na proceduru.
Alex jí zachrání, ale bude ho to stát život...

Hodncení knihy:
5/5

 


Komentáře

1 WaclawB WaclawB | E-mail | 17. ledna 2017 v 21:32 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na fanmilyeli.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama