Milý Johne

18. února 2017 v 14:13 | Evr |  Recenze


Název:Milý Johne
Originální název:Dear John
Autor:Nicholas Sparks
Počet stran:268
Nakladatelství:Ikar
Rok vydání:2015
Originální vydání:2007
Vazba:pevná s přebalemCo tato kniha splnila:
Další přečtená kniha z Knižní výzvy 2017.
Přečtená kniha na seznam Čtenářské výzvy - kniha, jejíž první věta je otázkou.

Anotace:
John jako mladý se snaží najít rovnováhu mezi ním a jeho otcem. Při propustce z armády potkává Savannah. Stávají se z nich přátelé potom, co John skočí pro její kabelku do vody. U ohně s vysokoškoláky se seznamuje se Savanniným přítelem Timem Wheddonem. Po počátečním setkání se John a Savannah opět sejdou na pláži, kde on ji učí surfovat. Rychle se do sebe zamilují. Savannah po setkání s jeho otcem vysvětluje Johnovi, že otec má zřejmě Aspergerův syndrom, a proto je tak odtažitý a věnuje se stále jenom své sbírce mincí. John se rozzuří a uhodí Tima do nosu. Před odjezdem zpět do armády mu Savannah a Tim odpouštějí, a John slibuje, že si po své vojenské misi Savannah vezme. Ona mu při rozloučení dává dopis, kde mu slibuje svou lásku. Později přijíždí domů a stráví se Savannah noc. John je šťastný, ale cítí povinnost se vrátit k armádě. Po 11. září se John upíše u armády na další dva roky. Devět měsíců před ukončením služby příjde od Savannah dopis, který však končí slovy...Sbohem.

"Prostě řekla pravdu. Líbilo se mi to."

Hodnocení obálky:
5/5


O autorovi:
Nicholas Sparks (*1965) je jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti. Jedná se o autora řady celosvětové úspěšných románů, z nichž 8 bylo použito jako předloha k neméně úspěšným filmům, devátý právě přichází do kin. V jeho díle zaujímají významné místo témata jako je křesťanství, láska, tragédie a osud. Do dnešního dne vydal 18 románů, které mají často romantickou formu a hlavní postavy se v nich obvykle nedočkají happy endu v běžném slova smyslu.

Další jeho knihy:
Bezpečný přístav
Nejdelší jízda
Volba
Nezapomenutelná cesta
Zápisník jedné lásky
a další...

Hodnocení knihy:
5/5

Vlastní slova (hodnocení):
Už ani nevím, proč jsem si vybrala toto knihu, že ji budu číst. Ale ať už mě k tomu vedlo cokoli, tak jsem za to hrozně ráda, jelikož jsem se do této knihy hrozně moc zamilovala a přála jsem si, aby to nikdy neskončilo.
Už od samého začátku jsem si Johna zamilovala. Každou stránkou se blížil konec knihy. A já to nechtěla. Věděla jsem, že mi to bude chybět.
V životě by mě nenapadalo, a taky se mi to nestalo, že bych mohla někdy u knihy hrozně bečet, až jsem z toho měla záchvaty. Mně se to stává jen u filmů, ale u knihy se mi to nikdy nestalo, vždy mi stékaly jen slzy po tváři. Až Nicholas Sparks to dokázal a mám takové tušení, že se mi to u něho ještě několikrát stane, jelikož mám v plánu přečíst Poslední píseň. A jak už dávno vím, zase tam zemře otec.

"Problém je v tom, že nevím jak popsat stres, nudu a zmatek oněch devíti měsíců. Ještě tak řeknu, že tam byla spousta písku. Jasně, je to poušť a já jsem strávil spoustu času na pláži, takže bych měl být na písek zvyklý, ale tam byl jiný než doma. Zalézal vám do šatů, do pušky, do zavřených krabic, do jídla, do uší, do nosu, mezi zuby, když jsem si odplivl, pokaždé mě škrábal v ústech. Tohle lidi, se kterými jsem mluvil, ještě brali, ale zjistil jsem, že nechtějí slyšet, jak to bylo doopravdy, totiž že v Iráku to po většinu času nebyla taková hrůza, ale že někdy to tam bylo horší než v pekle. Doopravdy by chtěli slyšet, že jsem viděl, jak kluk z mojí čety nešťastnou náhodou zastřelil malé dítě, které bylo v nesprávný čas na nesprávném místě? Nebo že jsem viděl vojáky roztrhané na kusy, protože najeli na podomácku vyrobené miny? Nebo že jsem viděl potoky krve, které se valily ulicemi kolem částí lidských těl? Ne, lidi raději chtějí slyšet o písku, protože ten udržuje válku v bezpečné vzdálenosti od nich."

John je v armádě a o jedné dovolence si užívá na pláži - surfuje - poblíž jeho města, kde s otcem žije. Od prvního seznámení se Savannah se Johnovi změní život. Zamiluje se. Prožije s ní krásných necelých čtrnáct dní a poté musí znovu do armády. Společně si slíbí, že to ten rok bez sebe vydrží a po celou dobu si budou psát.
Jeden rok se vše ale změní. John podepíše smlouvu na další roky, Savannah se zamiluje na kamaráda, se kterým se zná od dětství a za další rok Johnovi zemře otec.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama