Robinson Crusoe

11. března 2017 v 14:07 | Evr |  Recenze

Název:Robinson Crusoe
Autor:Daniel Defoe
Počet stran:243
Nakladatelství:Albatros
Rok vydání:1977
Originální vydání:1719
Vazba:pevná s přebalem


Co tato kniha splnila:
Další přečtená kniha z Knižní výzvy 2017.
Přečtená kniha na seznam Čtenářské výzvy - Kniha, odehrávající se na ostrově.
Kniha k maturitě.

Anotace:
Známý a velmi oblíbený příběh anglického námořníka, který se zachrání po ztroskotání lodi na pustém ostrově a musí se naučit se o sebe postarat. Poznává svůj ostrov, snaží se ochočit zvířata, pěstovat banány a další jedné plodiny, hledá pitnou vodu a staví si přístřeší. Robinsonovi se podaří zachránit jednoho z domorodců, kteří občas na ostrov přijíždějí na svých lodích. Spřátelí se a Pátek, jak jej pojemnovat mu dělá společnost a pomáhá. Po mnoha letech života na neobydleném ostrově se přece jen objeví loď, která Robinsona i Pátka zachrání a doveze je zpět do Anglie.

Hodnocení obálky:
3/5

O autorovi:
Daniel Defoe (1660 -1731) byl anglický spisovatel a novinář, představitel myšlenkového proudu osvícenství, pocházel z rodiny londýnského svíčkaře a řezníka. Defoe byl politicky velmi aktivní člověk, bojoval proti katolizaci Anglie, usiloval o demokracii, od ostatních politiků se lišil upřímnou snahou o zlepšení společenského života a svou lidskostí, která taky vyzařovala z jeho knih. Za svá přesvědčení byl i ve vězení, u lidu měl ale oblibu. Kromě Robinsona napsal další řadu děl, krom toho psal i satirická díla, za která byl vězněn.

Další jeho knihy:
Deník morového roku
Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Crusoe
a další...

Hodnocení knihy:
3/5

Vlastní slova (hodnocení):
Robinson Crusoe je synem uznávaného německého obchodníka a spolu se svou rodinou vyrůstá v Anglii. Už od dětství ho velmi lákalo moře, proto se i přes otcův zákaz vydává se svým přítelem Martinem do Londýna. Byla to jeho první plavba na moři vůbec.
Bohužel je stihne bouře a Robinson si po této špatné zkušenosti přísahá, že již na loď nevstoupí. V Londýně se ale nechá přesvědčit jistým panem Dubbleyem k další plavbě, tentokrát až do Afriky. Cestou je však přepadnou piráti a celou posádku lodi v Africe rozprodají jako otroky. Robinson při pokusu o útěk od svého nového pána ztroskotá v blízkosti neznámého ostrova.

Začíná boj o přežití, musí se o sebe postarat, obstarat si jídlo, pitnou vodu, postavit si obydlí, naučit se rozdělávat oheň, sestrojit spoustu provizorních nástrojů a porozumět tajemstvím ostrova. Za několik dlouhých let už má vlastní kukuřičná a pšeničná pole, chová kozy, ochočí si papouška a najde si psa, kterému dá jméno Rek.

Tuto knihu jsem měla přečíst k maturitě. Myslela jsem si, že co zvládnu celkem rychle, ale veškeré povinnosti a škola mi mé plány překazili.
A tento článek vydávám pár měsíců po přečtení. Opravdu už nestíhám.
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 18. března 2017 v 9:55 | Reagovat

Ještě jsem ji nečetla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama