Malý princ

18. dubna 2017 v 16:30 | Evr |  Recenze

Název:Malý princ
Originální název:Le Petit Prince
Autor:
Antoine de Saint-Exupéry
Počet stran:95
Nakladatelství:Fortuna Libri
Rok vydání:2015
Originální vydání:1943
Vazba:pevná


Co tato kniha splnila:
Další přečtená kniha z Knižní výzvy 2017.
Přečtená kniha na seznam Čtenářské výzvy - kniha, která je starší než čtenář.
Kniha k maturitě.

Anotace:
Malý princ přišel na Zemi ze vzdálené planetky a v africké poušti se setkal s autorem tohoto příběhu. Vyprávěl mu o své dlouhé vesmírné pouti a nechal mu malounko nahlédnout do svého srdce i mysli... Autor jejich podivuhodné setkání a vzájemné vyprávění zachytil tužkou i perem. Vznikla líbezná knížka s tajemstvím, kterou znají dětští i dospělí čtenáři už více než půl století. Příběh jako pohádku si předčítají malí a jeho poselství pochopí spíš velcí, ale stále okouzluje lidi na celém světě a s jedinečným malým princem se stávají všichni snad alespoň na chvíli lepšími.

Hodnocení obálky:
4/5

O autorovi:
Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944) byl francouzský prozaik, publicista a letec. Oficiálně Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, narozen r.1900 v Lyoně. Už od dětství se zabýval psaním básní. Za 2.světové války byl válečným letcem. Umírá roku 1944 - sestřelen nad Středozemním mořem.

"Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné."

Další jeho knihy:
Letec
Jižní pošta
Noční let
Země lidí
Citadela
a další...

Hodnocení knihy:
5/5

Vlastní slova:
Malého prince jsem už četla předloni na konci roku. Jelikož ho mám teď k maturitní četbě, tak jsem si ho chtěla připomenout a přečetla jsem si ho (a taky proto, aby se můj stav přečtených knih trochu pohnul).
Měla bych se asi pochlubit, jednou když jsem jela autobusem ze školy domů, tak jsem četla Malého prince. Písmena byla velká a autobus moc nedrncal, takže se mi nedělalo špatně a tak jsem četla. Věřili byste tomu, že jsem po celé cestě od školy domů byla šťastnější? Hádám, že jo. Mám dojem, že někteří lidé to dělají častěji než já.

""Tak budeš soudit sám sebe," odpověděl král. "To je těžší. Je mnohem těžší soudit sám sebe než jiné. Jestli se ti to podaří, budeš opravdu moudrý.""

Autorovo letadlo mělo poruchu a on přistál v poušti. Setkal se s malým princem, který přišel z jiné planety, a spřátelili se spolu. Malý princ po něm chtěl, aby mu nakreslil beránka. Byl spokojen, když mu letec nakreslil bedničku. Představoval si, že je beránek v bedničce. Princ mu vyprávěl svoje vzpomínky. Odešel ze své malinké planety, na které jsou tři sopky a jediná květina, protože se svou kytkou měl problémy. Navštívil sedm planet. Na první planetě byl král, která žil sám a chtěl někomu vládnout. Myslel si, že vládne celému vesmíru. Viděl v princovi svého poddaného. Na druhé planetě žil domýšlivec, který v každém viděl svého obdivovatele. Na třetí planetě žil pijan. Na čtvrté byznysmen, který počítal hvězdy. Myslel si, že mu patří. Na páté planetě žil lampař, který rozsvěcoval a zhasínal lampu. Ale jeho planeta se točila tak rychle, že ji rozsvěcoval nebo zhasínal každou minutu. Na šesté planetě žil zeměpisec, která považoval svoji vědu za nejdůležitější, pouze zapisoval do knih a připadal si příliš důležitý na to, aby počítal města, řeky a hory. Čeká na badatele, kteří mu podají zprávu o okolí. Sedmá planeta, kterou navštívil, byla Země. Setkal se tady s hadem, růžemi a liškou, která se stala jeho přítelkyní, protože si ji ochočil. Díky lišce pochopil, co je to přátelství, a objevil znovu svoji lásku ke své jediné růži, která je a jeho planetě. Setkal se s výhybkářem, který mu řekl, že lidé nevědí, proč jezdí sem a tam vlakem, a navíc a tak rychle. Potkal také obchodníka, který vymýšlí pilulky, díky kterým člověk nepotřebuje pít, a tím si spoří čas. Potom se setkal s letcem, který se stal jeho přítelem. Letec opravil své letadlo a našel s malým prince studnu s vodou. Duše malého prince opustila Zemi díku hadu, který ho uštknul. Malý princ nechal na Zemi svoje tělo a vrátil se ke své květině. Letec na něj bude celý bude celý život s láskou vzpomínat, obzvlášť, když se podívá na hvězdy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama