Poslední píseň

27. dubna 2017 v 19:48 | Evr |  Recenze

Název:Poslední píseň
Originální název:The Last Song
Autor:Nicholas Sparks
Počet stran:374
Nakladatelství:Ikar
Rok vydání:2010
Originální vydání:2009
Vazba:pevná s přebalem


Co tato kniha splnila:
Další přečtená kniha z Knižní výzvy 2017.
Přečtená kniha na seznam Čtenářské výzvy - kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů na Databázi knih.
Kniha k maturitě.

Anotace:
Život vzpurné sedmnáctileté Ronnie se obrátí vzhůru nohama, když musí opustit milovaný New York a odjet na letní prázdniny za svým otcem do ospalého městečka u moře. Nemůže se smířit s tím, že její táta, koncertní pianista, před třemi lety odešel od jejich rodiny. Ronnie se rozhodne, že odmítne každou tátovu nabídku ke smíření, i když po jejich společně prožívané vášni pro hudbu se jí tajně stýská. Na městské pouti se Ronnie seznámí s výstřední dívkou Blaze, která by mohla být skvělou kamarádkou nebýt jejího násilnického kluka Marcuse, a potká pohledného Willa. Ronnie ho považuje za hloupého frajírka, ale brzy bude muset svůj názor změnit. Ostatně o těchhle prázdninách na ni čeká krom velké první lásky i mnohem větší a osudovější překvapení.

"Pokud vztah nemá naději přežít dlouhodobě, tak proč bych na něj měla mrhat časem a energií krátkodobě?"


Hodnocení obálky:
4/5

O autorovi:
Nicholas Sparks (*1965, Omaha) je jeden z neúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti. Studoval finančnictví a své studium zakončil s vynikajícím prospěchem. V jeho díle zaujímají významné místo témata jako je křesťanství, láska, tragédie a osud. Vydal přes 18 románů, které mají často romantickou formu a hlavní postavy se v nich obvykle nedočkají happy endu v běžném slova smyslu.

Další jeho knihy:
Nejdelší jízda
Milý Johne
Bezpečný přístav
Talisman
Zápisník jedné lásky
Vzkaz v lahvi
a další...

Hodnocení knihy:
5/5

Vlastní slova (děj knihy):
Tuto knihu jsem si vybrala hlavně z důvodu, že jí potřebuju k maturitě. Vlastně jsem to měla 2 v 1. Chtěla jsem si jí přečíst už hrozně dlouho + k tý maturitě. Jako první jsem viděla film, je to asi 3 nebo 4 roky zpátky, ale pořád jsem si pamatovala konec. Ale stejně jsem tu knihu musela přečíst. A strašně se mi líbila. A abych se vrátila k jednomu z minulý článků, ANO, mám splněno jednu ze dvou pomyslncýh vývez.

,,Co znamenají ta písmena? VMMN?"
,,V mých myšlenkách navždy."


(obsahuje spoilery!!!)
Ronnie je sedmnáctiletá dívka, která si nepřeje nic jiného než strávit prázdniny se svými kamarády v New Yorku. Tyto plány jsou ale zničeny. Je donucena strávit se svým mladším bratrem Jonahem prázdniny s otcem, kterého tři roky neviděla. Není z toho vůbec nadšená. To se ale nadá říct o Jonahovi, na rozdíl od ní se na léto s tátou těší.
Hned po příjezdu se Jonah běží přivítat se Stevem, kdežto Ronnie odchází na místí pouť, kde se seznámí s Galadriel, která si nechává říkat Blaze a bohužel i s jejím přítelem Markusem. Při sledování volejbalového zápasu se jí stane nehoda, kdy Will, jeden z hráčů, do ní omylem vrazí a ona na sebe oklopí limonádu. Blaze jí to pěkně zavaří, když jí kvůli Marcusovi strčí v obchodě do kabelky drahá CD, Ronnie je pak obviněna ze závažné krádeže.
Postupem času se Ronnie mění a s tátou se sbližuje. Ukáže jí hnízdo mořských želv, které Ronnie od té doby začne hlídat před mývaly. Při této příležitosti lépe poznává Willa a začíná se jí líbit. I přes nelibost jeho rodiny spolu začnou chodit, ale nemají to jednoduché.
Ronnie přichází na to, že její otec má nevyléčitelnou rakovinu a že mu možná zbývá už jen pár týdnů. Rozhodne se s ním zůstat do poslední chvíle. Přemýšlí, co by pro něj mohla udělat, aby na to nikdy nezapomněl. Něco zvláštního a speciálního.
Po volejbalovém zápase, kdy Blaze skoro umřela, jí Ronnie s Willem zachrání. Ta se jí později za to odvděčí. Na konci léta vztah mezi Ronnie a Willem skončí. Jejich poslední rozhovor dopadl hádkou, když se jí svěřoval s tím, že požár v místním kostele omylem založil Scott (jeho kamarád). Will nastupuje na Vanderbilt (na vysokou školu) a Ronnie zůstává ve Wilmingtonu. Po zotavení se Blaze rozhodne, že obvinění stáhne. A udělá správnou věc, když udá Marcuse, který jde do vězení za úmyslné založení požáru kostela. Willovi se pořádně uleví, když zjistí, že za to nemohl jeho kamarád Scott, protože už ho nemusí krýt.
Ronnie přijde na způsob jak tátovi poděkovat za tohle léto, kdy se neskutečně změnila. Dopíše píseň, kterou táta začal. Když byla malá, učil ji hrát na piano ale po tom, co od nich odešel, se rozhodla, že už nikdy hrát nebude. Nakonec otec přece jenom slyšel její poslední tóny.

Po smrti jejího otce se Ronnie vrací zpátky do New Yorku a podá přihlášku na Juilliard. S Willem se dá znovu do kontaktu. On přestoupí na jinou školu, v New Yorku, a s Ronnie obnoví jejich vztah.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama