Karlík a továrna na čokoládu

25. května 2017 v 19:44 | Evr |  Recenze

Název:Karlík a továrna na čokoládu
Originální název:Charlie and the chocolate factory
Autor:Roald Dahl
Počet stran:132
Nakladatelství:Academia
Rok vydání:2006
Originální vydání:1964
Vazba:pevná


Co tato kniha splnila:
Další přečtená kniha z Knižní výzvy 2017.
Přečtená kniha na seznam Čtenářské výzvy - kniha s jménem v názvu.

Anotace:
Moderní pohádkový příběh je plný fantazie, hravosti a jemného humoru o chudém chlapci, kterému se splní jeho velký sen. Vhodné pro děti mladšího školního věku.
Karlík žije ve městě, kde stojí slavná Wonkova továrna na čokoládu. Chlapec si však čokolády moc neužije, protože jeho rodina je velice chudá. Jednoho dne se na něj ale usměje štěstí a on má možnost, spolu s dalšími čtyřmi dětmi a jejich doprovodem a svým dědečkem, navštívit proslulou továrnu na sladkosti. Sám pan Willy Wonka je provede mnoha zajímavými sály, v nichž se vyrábí ty nejúžasnější, nejsladší, nejoriginálnější dobroty. Ukáže jim, jak se mísí čokoláda vodopádem, předvede jim žvýkačkový automat, televizní čokoládu i cvičené veverky, které louskají ořechy tak, jak to nikdo jiný neumí. Největší překvapení však na Karlíka čeká na závěr celé exkurze.
(Doplněno fotografiemi z filmu Tima Burtona.)

Hodnocení obálky:
3/5

O autorovi:
Roald Dahl (1916 - 1990) byl britský spisovatel norského původu, známý především svou tvorbou pro děti.
Dětství prožil na internátních školách, v nichž byl často obětí šikany. Po dokončení školy nastoupil u firmy Shell a stal se jedním z obchodních zástupců pro oblast východní Afriky. Za druhé světové války sloužil jako stíhací pilot RAF. Zážitky z tohoto období se objevují v některých povídkách a v autobiografii Going Solo (1986). Hned na počátku ale havaroval, a i když začal opět létat a dokonce dosáhl několika sestřelů, jeho kariéru pilota následky zranění brzy ukončily. Do konce války pak pracoval jako Assistant Air Attache v USA. Už tehdy publikoval jak osobité pohádky, tak tvorbu pro dospělé.
Později se živil výhradně psaním povídek a románů, napsal i několik filmových scénářů. Zemřel na leukémii ve věku 74 let.

Další jeho knihy:
Devětadvacet políbení Roalda Dahla
Matylda
Příběhy nečekaných konců
Obr Dobr
a další...

Hodnocení knihy:
4/5

Vlastní slova:
Když píšu tuto recenzi, tak si říkám, proč jsem tuto knihu vůbec četla. Možná proto, že byla krátká? Zajímalo mně, jaký rozdíl bude mezi knihou a filmem? To už je celkem fuk. Knihu mám přečtenou a když tak nad tím tak přemýšlím, možná bych se po XY letech mohla znovu podívat na film. Nejsem si totiž jistá, jestli to dopadlo stejně jako ne filmu. Mám dojem, že ne.
Kniha mě celkem bavila, ale místama to bylo cekem zdlouhavé a nudné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama